PSIHOTERAPIJA je dugotrajniji proces i namijenjena je onima koji su suočeni s nekim od navedenih problema: depresija, fobija, strah, panika, loša slika o sebi, nisko samopouzdanje, tjeskoba, stres, trauma, nesanica, nezadovoljstvo, problemi u odnosima, životni gubici, razvod, seksualne poteškoće, zlostavljanje, životne prekretnice, no i svima onima koji žele učiti o sebi, otkrivati vlastite potencijale i živjeti ispunjenim životom.
Na psihoterapiji uz pomoć terapeuta kreirate vlastite ciljeve, produbljujete vlastitu svjesnost, otkrivate u kojim područjima na putu osobnog rasta je došlo do zastoja. Osvještavate obrasce ponašanja, kritički ih propitujete te tako pronalazite nove načine kretanja naprijed. U sigurnoj terapijskoj atmosferi eksperimentirate s novim obrascima i birate put kojim zaista želite ići.
Psihoterapija vam omogućava da što je više moguće budete ono što jeste kao i kontinuitet i tempo učenja o sebi. Važno je naglasiti da promjene ne nastupaju preko noći, da ne postoji unaprijed predviđeno vrijeme trajanja terapije. Vrijeme može varirati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Rad na sebi je individualan, u potpunosti je prilagođen pojedincu.
Za uspješan rad na sebi važan je ODNOS koji se razvija između terapeuta i klijenta, stoga je važno dati priliku i sebi i terapeutu kroz nekoliko susreta prije nego donesete konačnu odluku o psihoterapijskom procesu. Važno je da Vi imate pozitivan osjećaj da je određeni terapeut dobar za Vas bez obzira na preporuku koju ste dobili.
Preporučeni tempo rada je jedna seansa tjedno. Ako niste u mogućnosti dolaziti najmanje tri puta mjesečno, razmislite je li ovaj trenutak u Vašem životu najbolje vrijeme za rad na sebi. Preveliki razmak između seansi ometa napredak i kontinuitet u radu.
Svaka seansa traje 50 minuta.
Tijekom terapijskog procesa koji ima za cilj promjenu na bolje, moguće je susresti se sa neugodnim osjećaji poput tuge, ljutnje, bespomoćnosti, zbunjenosti, osjećaja samoće..
Oni se javljalju najčešće jer smo ih predugo potiskivali ili se nalazimo na nekom „novom mjestu“ koje nam je još uvijek nepoznato. Važno je znati da su ta stanja prolazna i često neizostavna na putu ka pozitivnoj promjeni.
Biti motiviran je izuzetno važno i bez vašeg angažmana napredak nije moguć. Prihvaćanje sugestija, eksperimenata kako tijekom seanse tako i u periodima između njih od strane terapeuta uvelike doprinosi cjelokupnom napretku.
Psihoterapijski proces najčešće završava klijentovim osjećajem zadovoljstva i osjećajem da mu terapeutova podrška više nije potrebna. Predlažem o tome obavijestiti terapeuta dva susreta ranije, kako bi se omogućio kvalitetan završetak rada.
PSIHOTERAPIJA ZA PAROVE namijenjena parovima čiji je odnos ozbiljno narušen kao i onima koji teže dubljem i ispunjujućem odnosu. Problematika je najčešće vezana uz nekvalitetnu komunikaciju i opće nerazumijevanje koje vrlo često rezultira udaljavanjem na polju intime i svakodnevnog života. Teme koje se nerijetko spominju su preljub, ovisnosti, seksualne poteškoće, različiti životni interesi ili pogledi na problem.
Vremenski rok nije ograničen no svakako kroz desetak susreta parovi će steći osnovne vještine koje će prema svojim željama dalje razvijati samostalno ili uz kontinuiranu ili povremenu podršku psihoterapeuta.
Svaka partnerska seansa traje 80 minuta.
Partnerska psihoterapija je naviše bazirana na usvajanju, često, potpuno novih načina komuniciranja, stjecanju vještina i prostora da se parteri čuju na drugačiji način, otvore za vlastite potrebe i potrebe drugoga kao i na podizanju motivacije za njihovo zadovoljavanje i rješavanje problema.
GRUPNA TERAPIJA ima dugu, dokazanu povijest kao vrlo učinkovit i koristan oblik psihoterapije. Pomaže jednako, ponekad čak i više od individualne terapije kada su ciljevi pojedinaca socijalna podrška te učenje o interpersonalnim odnosima. Grupna terapija pruža osobama priliku:
Grupna terapija održava se jednom tjedno u trajanju od 90 minuta, članovi grupe se obavezuju na period od najmanje šest mjeseci. U tom periodu grupa je zatvorena. Prije uključivanja u grupu predviđena su jedan do dva individualna susreta s ciljem pripreme za grupni rad. Maksimalni broj osoba uključenih u grupnu terapiju je 10.
SUPERVIZIJA U EDUKACIJI, zatim u prvim godinama samostalnog rada psihoterapeuta, te povremena supervizija ili supervizija u intervizijskom odnosu i kasnije, važan su dio cjeloživotnog učenja psihoterapeuta.
Ona nije samo refleksija profesionalne prakse psihoterapeuta, već može imati značajan utjecaj na daljnji razvoj osobnih, socijalnih i profesionalnih kompetencija, te na razvoj profesionalnog identiteta psihoterapeuta.
Grupe podrške i/ili supervizija pružaju snažnu podršku kod mnogih profesionalnih rizika i opasnosti u području psihoterapije.
Interpersonalni odnos između pacijenta/klijenta u psihoterapijskom procesu u refleksiji psihoterapeuta kao supervizanta na tjelesnoj, perceptivnoj, ekspresivnoj i kognitivnoj razini u fokusu su supervizije. Također i rad na daljnjem razvoju kompetencija, i na otkrivanju i razvoju novih resursa koji mogu psihoterapeutima omogućiti više multiperspektiviteta i eksentriciteta, te kreativnosti i suvereniteta u njihovom radu s pacijentima/klijentima.
Izvor: https://www.savez-spuh.hr/konferencija/vaznost-supervizije-za-psihoterapeute/
Supervizija može biti individulana, u manjim ili većim grupama. Individulana supervizija traje 50 minuta, a supervizija u manjoj grupi od tri člana traje ukupno 170 minuta sa dvije desetominutne pauze nakon svake supervizije.
Supervizant/ica ima obavezu pisanja propisane forme supervizijskog izvještaja kojeg treba poslati na mail adresu razvoj.psiholoski.centar@gmail.com najkasnije 24 sata prije dogovorenog termina supervizije.
U terminu od 50 minuta rezerviranog za svakog supervizanta/icu moguće je supervizirati samo jednog klijenta. Iznimno, moguće je postaviti pitanje o drugom klijentu, no odluku o tome hoće li biti moguće na njega kratko odgovoriti, donosi supervizor. Preporuka za sudjelovanje svih članova manje grupe jest da vode bilješke supervizije i aktivno sudjeluju u supervizijama ostalih članova (komentarima, prijedlozima..) Supervizor ima obavezu bilježenja svake supervizije, bilježi broj susreta, te podnosi godišnji izvještaj o broju sati i napretku svakog supervizanta/ice matičnom institutu/školi supervizanta/ice. Izvještaj supervizora bit će integriran u godišnjem feedbacku matičnih trenera u sklopu edukacije.
Edukacija stručnjaka za rad s parovima osmišljena je na način da intergrira razne tehnike i
principe u radu s parovima i na taj način stavlja na raspolaganje razne metode rada i vještina
koje mogu obogatiti dosadašnji rad te ohrabriti stručnjake za pružanjem pomoći i podrške parovima
kojima je ista potrebna. Rad s paovima je izuzetno zahtjevan, u središtu je figura odnosa i biti
podrška odnosu ponekad zna predstavljati izazov stručnjacima koji imaju iskustva u radu s
pojedincima.
Ciklus se sastoji od šest edukativnih modula i jednog supervizijskog modula (ukupno sedam) u
trajanju od dva, odnosno tri dana (vikend) tijekom sedam mjeseci. Svih šest modula
sadžavat će kombinaciju teorijskih i praktičnih elemenata, dok će sedmi, supervizijski modul
uključivati isključivo rad na slučajevima. Ukupno trajanje svih modula je 120 sati zajedno s pauzama.
Edukacija je namijenjena svima koji u svom radu pružaju pomoć parovima: savjetovateljima, psihoterapeutima, psiholozima, socijalnim radnicima.
Zainteresirane organizacije mogu dobiti prilagođenu ponudu u smislu sadržaja i vremena održavanja prema vlastitim potrebama.
Iskustveno edukativna radionica „Partnerski odnosi“ bavi se istraživanjem povreda iz ranog razvoja, otkrivanjem obrana koje su se razvile, kao i kako one utječu na izbor partnera i dinamiku partnerskih odnosa. Pokušat ćemo odgovoriti na pitanja zašto neki ljudi dugo samuju dok su drugi stalno u odnosu. Zašto su partnerski odnosi važni i možemo li do kraja spoznati sebe bez bliskog kontakta sa drugom osobom?
Radionica je prvenstveno osmišljena kao iskustvena za same sudionike kako bi produbili svijest o sebi. no svakako će pomoći i boljem razumijevanju klijenata te istaknuti važnost istraživanja njihovih partnerskih odnosa kao bogatog izvora informacija o njima (i njihovim povredama).
Radionica je namijenjena psihoterapeutima i apsolventima psihoterapije
CIKLUS RADIONICA O PARTNERSKIM ODNOSIMA: "PUT DO ISCJELJUJUĆEG ODNOSA"
Ciklus radionica "Put do iscjeljujućeg odnosa“ namijenjen je svim zainteresiranim pojedincima i parovima otvorenim za rad na partnerskim odnosima. Namijenjen je jednako osobama koje su dugotrajno same, koje ne uspijevaju ostvariti dugotrajnu i zadovoljavajuću ljubavnu vezu, ili pak nikada nisu bile u ljubavnom odnosu kao i onima koji su u zadovoljavajućem ili pak nezadovoljavajućem partnerskom odnosu.
U podržavajućoj okolini istraživat će se vlastita očekivanja, potrebe, nadanja, ali i nezadovoljene potrebe iz djetinjstva, strahovi i obrane koje smo izgradili, a koji mogu biti smetnja na putu do ostvarenja zadovoljavajućeg ljubavnog odnosa.
Od sudionika/ca priželjkujemo otvorenost za istraživanje vlastitih dubina, interes za
znanjem i ponajviše spremnost da isprobaju nešto novo i nešto drugačije na vlastitom putu
povezivanja s drugim ljudskim bićem.
Radionice obuhvaćaju teorijska znanja, praktične vježbe, te predviđaju ugodnu, toplu i
opuštenu atmosferu punu povjerenja i uvažavanja različitosti. Susret s drugim ljudskim bićem na najintimnijoj razini, moguć je, nakon roditeljskog, jedino u ljubavnom odnosu. Da bismo dobili potrebno zacjeljenje važno je dublje upoznati svoje povrede i spoznati važnost pune otvorenosti drugom ljudskom biću u budućnosti koja dolazi.
Tijekom rada pojedinci će dijeliti s grupom samo ono što žele, u mjeri koja im je ugodna.
Grupni rad donosi mnoge koristi, no zahtjeva prisutnost i posvećenost. Stoga je ciklus
radionica moguće pohađati isključivo u cijelosti. Kako bi se zajednički donijela odluka o
ulasku u grupu, predviđen je inicijalni susret za svakog zainteresiranog pojedinca, kao i za par.
Ciklus radionica sadržavat će pet cjelina u trajanju od po 12 sati.
PARTNERSKI ODNOSI
OBITELJSKO NASLJEĐE
NAŠE POVREDE I OTPORI
KOMUNIKACIJSKI PROCESI
KREATIVNI PROCESI
SVJESNO PARTNERSTVO
RODITELJSKO SAVJETOVANJE je namijenjeno pojedincima i parovima s konkretnim
pitanjem koje se odnosi na okolinu a za čije je rješenje idealno da budu uključeni
oboje. Njihov odnos prema problemu je pritom čist i jasan, te ga promatraju na isti
način. Mogu biti u stabilnom i zadovoljavajućem odnosu ili u odnosu koji je u
partnerskom smislu došao svome kraju, ali interes prema rješavanju problema je
zajednički. Savjetovanju pristupaju pojedinci i parovi najčešće sa sljedećim problemima:
Savjetovanje se provodi u trajanju koje je definirano potrebama, no najčešće ne prelazi 8 susreta. Seansa partnerskog savjetovanja traje 80 minuta. Ponekad, savjetovanje otvori prostor za potrebu pojedinca ili para da raste i razvija se. U tim slučajevima, kao i u slučajevima kada je odnos para ozbiljno narušen,preporučuje se psihoterapija.
Djetetovo rođenje i razdoblje nakon porođaja vrlo je intenzivno i zahtjevno razdoblje za svaku majku. Bez obzira na to koliko dobro majka bila pripremljena za novu situaciju i imala podršku okoline, to će razdoblje za nju ipak biti stresno.
Prije svega, u tom se razdoblju događa niz hormonskih i organskih promjena i prilagodbi. Vjerojatno će se ostvariti neka ugodna očekivanja vezana uz majčinstvo no možda će postati realna i mnoga strahovanja. Svakodnevna briga o djetetu donosi novu razinu stresa u majčin život. Kada tome dodamo umor, neprospavane noći, neizbježne promjene u načinu života i odnosu s partnerom i obitelji, vrlo jasna postaje mogućnost da će majka nakon porođaja pokazivati određene psihičke tegobe. I doista, mnoge žene iskusit će u tom razdoblju poslijeporođajnu tugu.
Međutim, ponekad majka nakon porođaja doživljava intenzivne promjene raspoloženja koje se očituju u mnogim područjima njezina života i koje ometaju njezino svakodnevno funkcioniranje. Postoji mogućnost da će određen broj majki doživjeti poslijeporođajnu depresiju.
Važno je napomenuti sljedeće: ako se uz prisutnost depresivnih simptoma pojave sumanute misli, halucinacije, konfuzija, smetnje u orijentaciji, dezorganizirano ponašanje, nepovjerenje, sumnjičavost, suicidalna razmišljanja i pokušaji prema sebi ili djetetu, tada se radi o poslijeporođajnoj psihozi. U tom slučaju potrebno je odmah potražiti stručnu pomoć jer takva situacija ugrožava i majčin i djetetov život i zahtijeva neodgodivo liječenje.
Psihoterapijski rad sa ženama koji pate od poslijeporođajnih stanja iznimno je važan bez obzira na potrebu kada se u nekim slučajevima uključi i pomoć psihijatra. Jedno ne isključuje drugo! Kroz psihoterapijski rad, majkama se pomaže da premoste neugodne emocije, ojačaju svoje kapacitete te se povežu, kako s djetetom, tako i s ostalim članovima obitelji.
Psihoterapijska seansa traje 50 minuta ako na njoj prisustvuje samo majka, a ako su prisutna dva ili više člana obitelji, tada se odvija u trajanju od 80 do 90 minuta.